Drukuj artykuł
housesepator Europejskie Systemy Jakości Żywnościsepator Przepisy prawnesepator Kto może używać nazwy i znaku produktu ?bread_active_right

Kto może używać nazwy i znaku produktu ?

Jak już pisaliśmy nie raz i podkreślamy to stale, o rejestrację europejską występuje grupa producentów. Nie oznacza to, że po zarejestrowaniu produktu, producenci którzy nie należą do grupy nie będą mogli używać nazwy, a nawet znaku produktu.

 

Rejestracja nie zamyka żadnemu producentowi drogi do korzystania z nazwy produktu, ani nawet znaku, pod warunkiem, że spełni on warunki specyfikacji produktu zawarte we wniosku, złożonym przez grupę.

 

 

  • Najważniejsze punkty tej specyfikacji to w przypadku Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności:

- skład i pochodzenie surowców,

 

- metoda wytwarzania,

 

- zakres i częstotliwość kontroli oraz

 

- sformułowanie czy produkt został zarejestrowany z zastrzeżeniem czy też bez zastrzeżenia nazwy.

 

 


Wniosek "bez zastrzeżenia nazwy" składany jest przede wszystkim w celach promocyjnych. Każdy dotychczasowy producent danego produktu, niezależnie od sposobu jego wytwarzania, ma prawo dalej posługiwać się używaną wcześniej nazwą, chociaż została ona zarejestrowana. Nie może natomiast posługować się znakiem GTS na produkcie. Znak zastrzeżony jest wyłącznie dla tych producentów, którzy produkują zgodnie ze specyfikacją, jaka została podana we wniosku o rejestrację GTS.

 

Ponieważ rejestracja GTS nie ma konotacji geograficznej, wszędzie na świecie może dalej być wytwarzany produkt o tej nazwie, a nawet na całym świecie producenci będą mogli używać znaku, jeśli wytwarzają produkt zgodnie ze specyfikacją. Zauważmy, że kontakt z oddaloną grupą producentów może nie być łatwy, chociaz z drugiej strony, dziś w dobie internetu wszystko jest możliwe. Niemniej spełnienie wymagań jest znacznie prostsze, jeśli po prostu producent należy do grupy, która nie tylko rejestruje produkt, ale działa na rzecz jego promocji i ochrony jego jakości. Zobacz przykłady ...

 

Wniosek "z zastrzeżeniem nazwy" zamyka drogę producentom, którzy produkuja niezgodnie ze specyfikacją, nie tylko do używania znaku, ale i do używania nazwy produktu. dlatego też wniosek z zastrzeżeniem nazwy może być składany tylko dla produktów o nazwie oryginalnej, która nie jest już w powszechnym użyciu i nie przynosi dochodów w innych miejscach na świecie. Zobacz przykłady ....

 

 

  • Sytuacja jest znacznie prostsza w przypadku oznaczeń geograficznych Chronionej Nazwy Pochodzenia iChronionego Oznaczenia Geograficznego:

 

Znakiem i nazwą będą mogli posługiwać się wyłącznie ci producenci, którzy wytwarzają produkt na obszarze wskazanym w specyfikacji. Nie muszą oni należec do grupy producentów, ale muszą spełnić wszystkie warunki opisane w specyfikacji produktu, we wniosku o rejestrację.

 

Niemniej, korzystnie jest być członkiem grupy producentów, gdyż jej aktywne i sprawne funkcjonowanie jest kluczowe dla ochrony ioraz podnoszenia jakości i renomy produktu.