Drukuj artykuł
housesepator Blogsepator Danie głównesepator ŚWIĄTECZNA SZYNKA KUJAWSKA Z KOŚCIĄbread_active_right

ŚWIĄTECZNA SZYNKA KUJAWSKA Z KOŚCIĄ

ŚWIĄTECZNA SZYNKA KUJAWSKA Z KOŚCIĄ

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020
Instytucją odpowiedzialną za treść komunikatu jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej


 

Jest to cała szynka wieprzowa wraz z golonką o złocisto-brązowej skórce, po upieczeniu nabita goździkami. Całą szynkę pekluje się w solance tylko z soli kuchennej, a następnie gotuje, a raczej parzy na wolnym ogniu tyle godzin, ile waży szynka. Po ugotowaniu skórkę szynki nacinamy w kratkę, nabijamy goździkami i zapiekamy w gorącym piekarniku aż skórka się zrumieni na złocisty kolor.

 

Solanka: do wody na solankę dodajemy tyle soli, aby surowe jajko pływało oraz przyprawy: czosnek, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz naturalny i majeranek. Zanurzamy w solance szynkę, przyduszamy deseczką i peklujemy przez 6-7 dni. Odpowiednio przygotowana solanka powoduje, że nie stosuje się żadnych środków konserwujących, dzięki temu szynka ma zabarwienie jasnobrązowe, beżowe, a nie różowe. Jest bardzo smaczna, krucha, można ją długo przechowywać w lodówce, nie traci wartości.